Hírek Permetezés védőfelszerelésben videók komposztálás
Permetezés csak védőfelszerelésben: www.youtube.com/watch?v=i-lvo6L0Xsk
2. Komposztálás a kertben: Ne égessük el az avart: https://www.youtube.com/watch?v=txrT8GvIxpQ
Hogyn komposztáljak?: link ajánló: https://www.szephazak.hu/kert-tippek/komposzt-keszitese-hazilag/638/
Hogyan komposztáljunk? Civil oldal: Részlet a: https://www.evamagazin.hu/mai_tipp_oko/14329_hogyan_komposztaljunk.html
oldalról. Link ajánló
Tipp: Felgyorsíthatjuk az erjedési folyamatot, ha nagyon apróra szecskázzuk a komposztálandó növényeket, illetve gyakran forgatjuk a masszát.
Tudnivalók a levelek bomlásáról
Ha a kertben több lehullott lomb keletkezik, mint amennyit fel tudunk használni a vegyes komposzthoz, akkor sem kell máglyát raknunk: csináljunk levélkomposztot! Ehhez lényegében nem kell más, csak türelem, rámehet két év is, amíg a lignintartalom elbomlik és a levélkomposzt elkészül. Könnyen komposztálódik a juhar, a hárs, a nyír, a gyümölcsfák, a mogyoró levele. Nehezen bomlik a gesztenye, a nyár, a tölgy, a bükk, a platán levele. A diófalevelet sok kert-barát nem szereti, mert amíg nem bomlik le teljesen, a benne maradó csersav és juglin akadályozza a többi növény növekedését. De aki nem siet, az nyugodtan használhat diófalevelet is, hiszen teljes rothadás során az ártalmas vegyületek is lebomlanak.
Tipp: Fák és cserjék alján hagyjuk meg az avart, hiszen télen védi a növényeket, gátolja a talaj kiszáradását, és gondoskodik a tápanyag-utánpótlásról. További előny, hogy a 10 centi vastag talajtakarás távol tartja a területtől a gyomnövényeket.
Hivatalos Állami oldal
Hogyn komposztáljunk? https://www.kvvm.hu/szakmai/hulladekgazd/komposzt.htm weboldalról részlet
Részlet:
1.2 MELYEK A KOMPOSZTÁLHATÓ NYERSANYAGOK?
A szerves eredetű anyagok és hulladékok szinte kivétel nélkül komposztálhatók.
Melyek ezek?
![]() |
ü Konyhai hulladékok: gyümölcs, zöldség, krumpli, tojáshéj, kávézacc, tea-filter tartalma, elhervadt, vágott virág, elszáradt cserepes növények (cserép nélkül) stb.
|
![]() |
ü Kerti hulladékok: elnyílt virágok, lehullott gyümölcs- és zöldség, ágak, gallyak, lombok, fűnyesedék, kerti gaz
|
ü Egyéb hulladék: kezeletlen fa, papír (nem színes), karton, haj és köröm.
|
Mit nem szabad a komposztba dobni?
![]() |
ý Főtt ételmaradékot (főként húst és halat, mártásokat és leves-maradékokat), kenyeret és csontokat ý Hamut (vagy csak nagyon kis mennyiségben) ý Üveget, fémet és műanyagot (idegen anyagot) ý Színes újságot ý Pelenkát, porzsák tartalmát ý Fáradt olajat, vegyszereket, festéket, elemet, növényvédő szert, gyertya maradékot (semmiféle veszélyes anyagot!)
|
! A papír és karton biológiailag lebomlik és viszonylag könnyen komposztálható nyersanyagnak számít. A gyakorlatban azonban minden lehetséges esetben ezek papírként történő hasznosítását kell elősegíteni.
! Az ételmaradékokat, húst és csontot – bár komposztálható - ne tegye a komposzthalomba/silóba, mert az odavonzza a rovarokat, rágcsálókat, és bomlásukkor kellemetlen szagok keletkeznek.
! Tojáshéjat csak kis mennyiségben, és azt is összetörve tegye a halomba.
! Az ún. déligyümölcsök héját lehetőleg ne tegye a komposztba, vagy ha mégis e mellett dönt, akkor előzőleg alaposan mossa meg azokat. (A déligyümölcsök héját olyan anyagokkal konzerválják, amelyek késleltetik azok megrothadását. Ezek az anyagok azonban károsan hatnak a talajlakó élőlényekre, azok működését gátolják.)
! Fertőző, beteg növényeket ne tegye a komposztba, mert – bár a legtöbb kórokozó elpusztul a komposztálás során termelődő hő hatására – ezek ellenére több életképes maradhat.
! A porszívó tartalmát lehetőleg ne öntse a komposzthoz, mert a por sok káros anyagot, köztük elsősorban nehézfémet köt meg, ami károsítja a talajt, és a táplálékláncon keresztül az emberi szervezetbe is bekerülhet.
! A nagy forgalmú utak mentén is nehézfém-szennyeződéssel kell számolni. Az itt lekaszált növényi hulladékot ne használja fel komposztálásra!
! A növényevő kisállatok ürüléke a forgácsalommal együtt komposztálható, a húsevő állatoké – a fertőzés veszélye miatt – nem.
Komposztálással kapcsolatos tanácsadás:
1.1.2 Kihez fordulhatok tanácsért?
A komposztáláshoz nem kell nagy szakértelem, mégis előfordulhat, hogy kérdései, kérései merülnek fel, vagy egyszerűen csak további hasznos tanácsokra, ismeretanyagra lesz szüksége.
A komposztálással kapcsolatos kérdéseivel, kéréseivel a lakóhelye szerinti önkormányzat munkatársaihoz tud tanácsért fordulni.
Ezen kívül számos alapítvány és helyi kezdeményezésű szervezet nyújthat tanácsot Önnek.
Öko-Fórum Alapítvány, ( (1) 302-7749;
Magyar Minőségi Komposzt Társaság, ( (28) 522-084;
Hulladék Munkaszövetség, ( (1) 386-2648